W Polsce i na świecie przedszkola prowadzone metodą Marii Montessori zyskują coraz więcej zwolenników. Czym różnią się od tradycyjnych placówek i czy warto posłać tam swoje pociechy? Sprawdźmy!
Co to jest przedszkole Montessori?
Przedszkola Montessori są prowadzone według zasad Marii Montessori. Co to właściwie znaczy? W tym miejscu dzieci uczą się samodzielności, koncentracji, a także szacunku do pracy i porządku. To one wybierają czas, rodzaj i miejsce pracy, do niczego nie są też motywowane przymusem lub nagrodą. Najbardziej liczą się ich własne chęci i zainteresowania.
W przedszkolu Montessori nauczyciel odgyrwa nieco inną rolę niż w tradycyjnej szkole. Oznacza to, że jest bardziej łącznikiem między dziećmi a otoczeniem, niż policjantem. Odpowiednio przeszkolona osoba obserwuje uważnie dziecko, analizując, co sprawia mu najwięcej radości, a co przysparza trudności. Następnie przygotowuje otoczenie w taki sposób, żeby zaspokajało bieżące potrzeby przedszkolaka.
Jak wygląda przedszkole Montessori?
Jednym z najważniejszych elementów szkoły Montessori jest porządek. Zazwyczaj przestrzeń podzielona jest na strefy o konkretnym przeznaczeniu z dostosowanymi do tematyki materiałami i przedmiotami codziennego użytku. Metodę Montessori charakteryzuje się podziałem na:
- Strefę życia praktycznego, czyli miejscem, w którym dzieci uczą się dbania o siebie i otoczenie. Mogą tu zapoznać się z różnymi domowymi przedmiotami, w tym ze śrubkami i młotkiem;
- Strefę sensoryczną. To część, gdzie znajdują się zabawki edukacyjne i materiały rozwojowe doskonalące zmysły. Tutaj maluchy mogą poznać m.in. bryły i figury geometryczne, tabliczki baryczne czy kolorowe płytki;
- Strefę matematyczną, która pozwala na zapoznanie się z sekwencją, symbolami cyfr i pojęciem ilości. Dzieci uczą się dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić w zakresie liczb czterocyfrowych;
- Strefę sztuki i kultury, co oznacza kącik, gdzie dzieci mogą poznać zwyczaje i kulturę swojego kraju oraz kultur, z którymi mają styczność. Jest tu także przestrzeń na prace plastyczne, taniec oraz grę na instrumentach;
- Strefę językową. W tym miejscu znajdują się przede wszystkim książki oraz pomoce do nauki języka obcego.
Tak jasno podzielona przestrzeń pozwala przedszkolakom łatwo się odnaleźć i zachować porządek. Co ważne, wszystko znajduje się w zasięgu ręki dzieci, by mogło w sposób bezpieczny uczyć się samodzielności. Z tego też powodu w placówkach, w których wdrożona została metoda Montessori, dzieci same kroją warzywa i owoce, zmywają po sobie naczynia itd.
Przeczytaj też: Najlepsze kawiarnie w Rybniku | Ciekawe trasy rowerowe w Rybniku
Co wyróżnia przedszkole Montessori?
Skąd w ogóle wziął się pomysł na stworzenie takiej przestrzeni? Oczywiście wszystko opiera się na obserwacjach i działaniach, które wprowadziła Maria Montessori. Wymyślona przez nią pedagogika Montessori jest oparta na dokładnej obserwacji dzieci oraz na zindywidualizowanym podejściu do każdego z nich. Jest to coś, czego brakuje w tradycyjnym modelu nauczania.
Dla rodziców z pewnością bardzo istotny będzie również fakt, że przedszkole lub szkoła Montessori przyjmuje i respektuje to, że dziecko posiada własną, indywidualną osobowość. Należy się więc mu szacunek i swoboda. W przedszkolach Montessori dzieci mogą być tym, kim w rzeczywistości są, czyli małymi odkrywcami. Wydaje się więc, że odpowiedź na pytanie, czy warto do takiej placówki swoją pociechę posłać, nasuwa się sama.
O czym warto pamiętać przy wyborze przedszkola Montessori?
Niestety, wiele przedszkoli chwali się, że kieruje się w nauczaniu metodą Montessori, lecz w rzeczywistości zachowuje tradycyjne podejście do dzieci. Rodzice, zanim więc wybiorą konkretną placówkę, powinni upewnić się, czy:
- metody Montessori są faktycznie stosowane przez wszystkich opiekunów,
- dany nauczyciel Montessori posiada doświadczenie i certyfikat z zakresu nauczania tą metodą,
- sale są czyste, zorganizowane i atrakcyjne dla dzieci,
Oczywiście warto zadbać również o to, by dane przedszkole znajdowało się w dogodnej dla nas lokalizacji i porównać koszty czesnego z innymi tego typu placówkami. Pamiętajmy jednocześnie, że możemy zwrócić się do odpowiedniej instytucji w naszym mieście i sprawdzić możliwości uzyskania pomocy finansowej.