Technik geodeta to jeden z ciekawszych zawodów na rynku kształcenia zawodowego i technicznego. W profesji tej mogą kształcić się również uczniowie z Rybnika. Sprawdziliśmy, jakie mają perspektywy na zatrudnienie, jak mogą zdobywać uprawnienia zawodowe i ile zarabiają. 

Technik geodeta a inżynier geodeta, czyli różne drogi wejścia do zawodu

Żeby zostać geodetą, trzeba skończyć szkołę średnią lub kierunkowe studia wyższe. Konieczne jest również zdanie egzaminu państwowego, pełna zdolność do czynności prawnych oraz niekaralność. Wszystko to musi uzupełniać ponadto odpowiednia praktyka zawodowa, która jest tym krótsza, im wyższe jest wykształcenie geodety

Aby pracować jako samodzielny geodeta, osoba po studiach magisterskich musi odbyć rok praktyk. Inżynier geodeta już dwa lata, natomiast technik geodeta poświęca na to aż sześć lat. Geodeci dzielą się na osoby posiadające różne uprawnienia zawodowe, zdobywane na drodze oficjalnych egzaminów i to głównie one wyznaczają szczegółowe wymagania stawiane w tym zawodzie. 

Każdy geodeta posiada zatem różne kompetencje, a co się z tym wiąże, może także wykonywać różne rodzaje prac geodezyjnych. Absolwent technikum zawodowego zyskuje jedynie podstawowe uprawnienia geodezyjne i to wyłącznie w przypadku zdanego egzaminu państwowego. Ma jednak możliwość podjęcia czynnych praktyk i dalszego rozwoju w profesji.

Technik geodeta — czy warto dziś zdobyć właśnie taki zawód?

W najlepszej pozycji na współczesnym rynku pracy są wykwalifikowani i samodzielni specjaliści. Najbardziej premiowane jest doświadczenie, praktyczne umiejętności oraz formalne uprawnienia w przypadku zawodów regulowanych. 

Jeśli chodzi o geodetów to wyniki badania “Barometru Zawodów” umiejscawiają ich raczej w grupie profesji pozostających w równowadze pomiędzy popytem na pracownika a liczbą oferowanych mu miejsc zatrudnienia. W skali całego kraju geodeci i kartografowie są pilnie poszukiwani jedynie w pojedynczych powiatach w prawie każdym województwie. 

Tylko w trzech lokalizacjach rynek pracy jest nadmiernie przesycony geodetami i nie mają tam oni większych szans na znalezienie dobrego zatrudnienia. W większości kraju rekrutacja w tym zawodzie trwa raczej do kilku miesięcy, bo konkurencja nie jest ani tak mała, by liczyć na pracę od zaraz, ani tak duża, by znalezienie ofert było niemożliwe. 

Technik geodeta na rynku pracy w województwie śląskim

Biorąc pod lupę Rybnik, to pracy dla geodetów tu nie brakuje, ale nie są to także specjaliści poszukiwani dziś tak pilnie, jak np. lekarze. Sytuacja zmienia się jednak w powiatach okalających miasto. Badanie “Barometru Zawodów” wskazuje, że w Gliwicach oraz w powiecie gliwickim i wodzisławskim brakuje geodetów

W tych regionach występuje mała rotacja już zatrudnionych pracowników, a potrzeby pracodawców i rynku są większe, niż liczba dostępnych kandydatów. Brakuje zwłaszcza osób ze średnim wykształceniem, które chciałyby świadczyć pracę w terenie, a zatem właśnie techników geodetów. 

Wymienione gminy są w trakcie rozbudowy i prężnie rozwijających się planów zagospodarowania przestrzennego, co wzmaga zapotrzebowanie na specjalistów. Brakuje doświadczonych praktyków, gotowych nauczać przedmiotów zawodowych, zatem trudniej zdobyć wymagane kompetencje. Młodych kandydatów odstrasza także konieczność zdania egzaminu zawodowego. 

Technik geodeta — możliwości kształcenia w regionie

W Rybniku w zawodzie technik geodeta kształci Zespół Szkół Budowlanych, który w opisie tego kierunku oferuje m.in. naukę obsługiwania komputerowych programów branżowych, możliwość podejścia do egzaminu zawodowego w tej samej placówce czy nawet naukę wykonywania pomiarów geodezyjnych przy pomocy dronów. 

Wydaje się zatem, że w Rybniku można zdobyć solidne wykształcenie, a potem pewną pracę w mieście lub jego najbliższych okolicach. Technicy geodeci mają także możliwość kontynuowania kształcenia m.in. na Politechnice Śląskiej. Z uwagi na relatywną bliskość stolicy Małopolski chętnie wybierana jest ponadto Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. 

Jednak wskazania badania “Barometru Zawodów” pokazują, że rynek pracy w stolicy województwa małopolskiego jest przesycony geodetami i z uwagi na to, że jest to właśnie miasto, w którym kształci się tak wielu tych specjalistów, funkcjonuje ich tu znacznie więcej niż oferowanych miejsc zatrudnienia. 

Technik geodeta — zarobki absolwentów 

Abstrahując od perspektyw na znalezienie pracy, warto zastanowić się także nad tym, czy technik geodeta to zawód opłacalny pod względem finansowym. Wymiar zarobków zależy oczywiście od wielu zmiennych i indywidualnych czynników, ciężko zatem określić jedną reprezentatywną kwotę wynagrodzeń przyznawanych wszystkim geodetom. 

Grubość portfela zmienia się m.in. w zależności od regionu, rodzaju firmy, zakresu obowiązków oraz wielu kompetencji samego pracownika. Niemniej Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak podaje, że w 2023 roku co drugi technik geodeta zarabia w kraju od 3,7 do 5,6 tys. zł brutto miesięcznie. Natomiast lepiej wykształcone osoby, z tytułem inżyniera lub magistra, pobierają kolejno:

  • młodszy specjalista — przeciętnie od 3,7 do 5,4 tys. zł brutto miesięcznie, 
  • specjalista średniego szczebla — przeciętnie od 4,1 do 6 tys. zł brutto miesięcznie,
  • starszy specjalista — przeciętnie od 4,8 do 6,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wieza eiffla rybnik Previous post Wieża Eiffla w Rybniku: skąd się tam wzięła?