Strażnik miejski to stosunkowo nowy zawód, ponieważ dopiero w 1997 roku weszła w życia ustawa o strażach gminnych. Jednak nie wszystkie miasta i gminy mają swoich strażników, a z przeprowadzonych badań wynika, że wręcz ich ubywa. W niedalekiej przyszłości może się więc okazać, że jako zawód deficytowy będzie on atrakcyjny dla wielu z nas. Dowiedzmy się zatem, jak wyglądają zarobki strażników miejskich i czym się oni zajmują.

Czym zajmuje się strażnik miejski?

Funkcjonariusze straży miejskiej odgrywają istotną rolę w życiu publicznym, dbając o porządek i spokój, jest to zarazem ich główne zadanie. Jednak działanie straży miejskiej się do tego nie ogranicza – do pracowników tego sektora należy także:

  • ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej,
  • kontrola nad ruchem drogowym i publicznym transportem zbiorowym,
  • pomoc w usuwaniu awarii technicznych,
  • zabezpieczenie miejsca przestępstwa,
  • doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania.

Strażnicy miejscy mają jednak znacznie mniejszy zakres kompetencji niż ma to miejsce w przypadku funkcjonariuszy policji, dlatego oba te organy ściśle ze sobą współpracują. Warto dodać, że straż miejska jest finansowana przez władze samorządowe, które mogą podjąć decyzję o likwidacji służby na danym obszarze.

Uprawnienia straży miejskiej

Jak pokazuje codzienne życie, praca strażnika miejskiego polega głównie na ściganiu i karaniu wykroczeń o mniejszej szkodliwości społecznej. Są oni uprawnieni także do legitymowania i kontroli osobistej osób, które są podejrzane o przestępstwo bądź wykroczenie (mogą też jednostkę taką ująć i przekazać policji).

Kiedy nie zdarzają się takie sytuacje, strażnicy zwykle koncentrują się na innych, mniej ekscytujących zadaniach. Mogą oni wystawić mandat za niewłaściwe parkowanie, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie ciszy nocnej czy śmiecenie i dewastowanie wspólnej przestrzeni. Sporo w tych działaniach jest też tzw. roboty papierkowej, a wiele obowiązków związanych jest właśnie z pracą biurową.

Jak zostać strażnikiem miejskim?

To, jakie warunki powinna spełniać osoba starająca się o pracę strażnika miejskiego, jest ściśle ustalone przez wspomnianą już ustawę. W związku z tym kandydaci muszą spełnić takie podstawowe wymagania jak:

  • ukończony 21 rok życia,
  • brak wyroku sądowego za umyślne przestępstwa,
  • świetna sprawność fizyczna,
  • średnie wykształcenie,
  • obywatelstwo polskie.

Zdarzają się tu jednak odstępstwa, ponieważ, jak zauważyliśmy na wstępie, zawód ten nie cieszy się wielką popularnością. Z tego też względu przeprowadzane podczas kwalifikacji testy sprawnościowe są dosyć proste, a kluczowy wpływ na zatrudnienie mają cechy charakteru danego kandydata. Najważniejsze w tym wypadku będą sumienność i odporność na stres.

Przeczytaj: Ciekawe miejsca do 100 kilometrów od Rybnika – gdzie warto pojechać?

Ile zarabiają strażnicy miejscy?

Niestety sektor publiczny nie jest dobrze dofinansowany, a w przypadku strażników miejskich dochodzi jeszcze problem z ograniczonym budżetem jednostek samorządowych, które szukają oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Ma to bezpośredni wpływ na zarobki w straży miejskiej.

Zgodnie z ostatnią aktualizacją Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (ze stycznia 2023 roku) mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 4720 zł brutto. Jak zwykle, to ile w rzeczywistości zarabia straż miejska w danym regionie, zależy też od stażu pracy danego pracownika, jego wykształcenia oraz lokalizacji. Inaczej więc sytuacja będzie wyglądać w Warszawie, a inaczej w małej miejscowości na Mazurach.

Jednak przeglądając oferty pracy, możemy zauważyć, że zarobki w gruncie rzeczy nie wyglądają tak źle. W większości wypadków oferowana jest bowiem umowa o pracę i 3-miesięczne szkolenie podstawowe, po którym wynagrodzenie zasadnicze wzrasta o 20% premię regulaminową. Ponadto z biegiem lat strażnicy miejscy otrzymują nawet 20% dodatku za staż, a także dopłaty do godzin nocnych, nadliczbowych i system nagród motywacyjnych.

Kariera zaczyna się od stopnia aplikanta, kolejnym stopniem jest strażnik, a na końcu starszy inspektor. Pensja tego ostatniego sięga już co najmniej 6 500 złotych brutto. Warto również wspomnieć o dostępnych dla wszystkich pracowników benefitach, z których najpopularniejszymi są pożyczki preferencyjne, karnety na siłownię i do klubów fitness oraz ubezpieczenie na życie/NNW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca 100 km od rybnika Previous post Ciekawe miejsca 100 km od Rybnika
pracownik socjalny Next post Pracownik socjalny – zarobki i zadania