Według danych opublikowanych przez GUS w 2019 roku w Polsce w więcej niż jednym miejscu pracowało 849 tys. osób. Jak pogodzić dwa etaty oraz z jakich przywilejów mogą skorzystać tacy pracownicy? Dowiedzmy się!
Czy można pracować na dwa etaty?
Jedni nie mają innego wyjścia, dla innych praca jest całym życiem. Bez względu na przyczyny, godzenie dwóch etatów zawsze może nastręczać trudności. Sprawdźmy najpierw, jak to może działać w praktyce.
Kodeks pracy dopuszcza pracę w dwóch różnych firmach, ale nie we wszystkich grupach zawodowych. W ten sposób nie mogą pracować na przykład kierowcy czy urzędnicy. A co z pozostałymi?
Przede wszystkim obowiązuje ich umowa o zakazie konkurencji, co oznacza, że nie mogą podejmować działalności, która działałaby na szkodę pracodawcy. Gdyby dowiedział się on o podjęciu pracy w konkurencyjnej firmie, mogłoby to skutkować natychmiastowym wypowiedzeniem. Problemem dla szefa może być również to, że pracownik pracujący na dwóch etatach nie ma dostatecznej możliwości odpoczynku i regeneracji, co przekłada się na jego wydajność.
A co, jeśli podejmujemy się dodatkowego zatrudnienia u tego samego pracodawcy? Jest to możliwe, ale pod jednym warunkiem. Rodzaj pracy wykonywany przez pracownika musi być wyraźnie inny niż ten uzgodniony w podstawowym czasie pracy. Można zatem pogodzić na przykład funkcję kierowcy i magazyniera w jeden w tej samej firmie. W tej sytuacji konieczne jest zapewnienie pracownikowi minimalnych okresów odpoczynku dobowego i tygodniowego.
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Dwa etaty a urlop wypoczynkowy
Wiele wątpliwości dotyczy urlopu wypoczynkowego, szczególnie jeśli mamy podpisaną umowę o pracę u dwóch różnych pracodawców. Według przepisów Kodeksu pracy prawo do urlopu i jego wymiar są uzależnione od okresu zatrudnienia z całego okresu aktywności zawodowej uwzględniającego czas nauki w szkołach ponadgimnazjalnych i studia.
Co więcej, pracownik ma możliwość wykorzystania urlopu wypoczynkowego u swojego podstawowego oraz dodatkowego pracodawcy. Jeśli uda mu się zsynchronizować, może przebywać na urlopie przydzielonym mu równocześnie przez obie firmy, ale zdarzają się też sytuacje, kiedy dni wolne nie będą mu się pokrywać. Wskutek tego osoba zatrudniona na dwóch etatach choć teoretycznie ma dwa razy więcej urlopu, w praktyce nie wypoczywa prawie nigdy. Ma to bardzo destrukcyjny wpływ na takiego pracownika, nie przynosi również żadnej korzyści firmom, które zatrudniają coraz bardziej zmęczonego człowieka.
Obowiązki pracodawcy wobec zatrudnionego na dwóch stanowiskach
Rozwińmy nieco temat obowiązków, jakie bierze na siebie pracodawca, zatrudniając pracownika na kolejną umowę. O czym musi on pamiętać? Podpisując nową umowę z pracownikiem, szef powinien go potraktować tak samo, jak nowo zatrudnionego, tzn. skierować go na badania profilaktyczne i przeprowadzić szkolenie bhp na nowym stanowisku.
Dublują się więc obowiązki pracodawcy, ale też uprawnienia pracownika. Jak wspomniano wyżej, ma on prawo do podwójnego urlopu wypoczynkowego, ale nie tylko. Przysługuje mu także urlop macierzyński, rodzicielski, wychowawczy, bezpłatny, szkoleniowy i okolicznościowy z każdego stosunku pracy.
Stosownie do wymiaru czasu zatrudnionemu należy się również osobne wynagrodzenie oraz inne świadczenia takie jak premia i dodatki. Odrębnej ochronie podlega także każda z pensji.
- Kawiarnie Rybnik – Gdzie pójść w Rybniku na dobrą kawę?
- Młodzieżowa Rada Miasta – historia, przykłady i zakres kompetencji
- Najwięksi pracodawcy w Rybniku. Gdzie szukać pracy?
Możliwość pracy na urlopie wychowawczym
Przypomnieć należy, że urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy można wykorzystać dopóki dziecko nie skończy 6 roku życia. Rodzice nie są zobligowani do wykorzystania całego czasu, ale mogą przebywać na nim jednocześnie, wtedy trwa on do 18 miesięcy. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, można go podzielić na maksymalnie 5 części, z których każda będzie trwać co najmniej 8 tygodni. W tym czasie nie dostają żadnego wynagrodzenia od pracodawcy ani zasiłku z ZUS-u. Czy w związku z tym urlop wychowawczy można połączyć z pracą?
Tak, jest to możliwe na dwa sposoby. Pierwszy z nich, to sytuacja, gdy pracownik wnioskuje o obniżenie liczby godzin (do maksymalnie połowy etatu), co skutkuje również proporcjonalnym obniżeniem wynagrodzenia.
Druga możliwość jest związana z pracą na drugim etacie czy to u dotychczasowego pracodawcy czy u nowego i opiera się o umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Niektórzy rodzice decydują się w tym okresie prowadzić własną działalność gospodarczą. Nie muszą przy tym informować swojego podstawowego pracodawcy o podjęciu dodatkowego zatrudnienia. Nie ma też górnego limitu wynagrodzenia za taką pracę. Warunek jest jeden – rodzic nadal musi stanowić osobistą opiekę nad dzieckiem.