Komu trudno zachować punktualność w codziennym życiu, będzie też spóźniał się do pracy. Jeśli problem ten dotyczy nas, sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny oraz skutki takiego uchybienia oraz co możemy zrobić, żeby wyrobić w sobie nawyk przychodzenia na czas.
Spóźnienia pracowników – powszechny problem w każdej firmie
Te firmy, które zdają sobie sprawę z różnych uwarunkowań i indywidualnych cech pracowników, starają się nie tworzyć sztywnego czasu pracy. Zakładają na przykład, że pracownik pojawi się na stanowisku między 8 a 10 lub po prostu stawiają na zadaniowość, powierzając zatrudnionemu decyzję, czy chce pracować od rana, czy od południa, czy może w nocy.
Jednak wiele przedsiębiorstw wciąż pracuje w systemie zmianowym lub w bardzo sztywnych ramach czasowych, co z kolei powoduje falę spóźnień u pracowników. Możemy tu mówić o naprawdę dużym problemie, ponieważ niektóre internetowe źródła mówią o 20% spóźniających się osób. Z powodu utrudnień w ruchu drogowym czy zwykłego zaspania krajowa gospodarka traci nawet kilkanaście milionów złotych rocznie! Kto spotkał się z tym problemem u siebie w pracy, wie też, że ma to negatywny wpływ na współpracowników i stosunki z przełożonymi. Jak pracodawcy próbują sobie z tym radzić?
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Co grozi za spóźnienie do pracy?
Właściciele firm mają kilka możliwości, by zdyscyplinować notorycznie spóźniającego się pracownika. Na początek mogą poprosić go o odpracowanie spóźnienia po godzinach pracy. Nie na wszystkich jednak działa to trzeźwiąco. Wobec braku reakcji mogą pójść w ruch poważniejsze konsekwencje, takiej jak:
- Utrata zaufania pracowników oraz pracodawcy. Nie trzymanie się wyznaczonych godzin pracy budzi napięcia, problemy w komunikacji i sprawnym działaniu całego zespołu;
- Upomnienie lub nagana, która zostaje wpisana do akt osobowych i pozostaje w dokumentach przez rok;
- Obniżenie wynagrodzenia, szczególnie jeśli spóźnienia są notoryczne lub trwają dłużej niż umowne 15 minut. Karę tę stosuje się również, jeśli pracownik swoim spóźnieniem wpłynął na pracę innych lub nie wywiązał się z obowiązków służbowych, np. spotkania z klientem;
- Kara porządkowa w formie kary pieniężnej stosowana, gdy pracownik opuścił swoje stanowisko bez usprawiedliwienia;
- Rozwiązanie umowy o pracę, które następuje w wyniku regularnego spóźniania, gdy ma ono rażący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie firmy;
- Zwolnienie dyscyplinarne. Jak przewiduje Kodeks pracy, nieprzestrzeganie ustalonego czasu pracy należy do ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Najczęściej następuje ono, gdy pracodawca wykorzysta wszystkie inne formy nacisku na niepunktualnego pracownika.
- Kawiarnie Rybnik – Gdzie pójść w Rybniku na dobrą kawę?
- Młodzieżowa Rada Miasta – historia, przykłady i zakres kompetencji
- Najwięksi pracodawcy w Rybniku. Gdzie szukać pracy?
Spóźnienia do pracy – jak się wytłumaczyć?
Spóźnialscy mają naprawdę wiele wymówek dla swojego postępowania. Jedne są bardziej wiarygodne, jak np. korki lub niesprawna komunikacja miejska, inne wydają się wyłącznie wytworem fantazji. Oczywiście zawsze najlepszym wyjściem jest powiedzenie prawdy przełożonemu.
Możemy zrobić coś jeszcze, by atmosfera w biurze nie była napięta z powodu naszego spóźnienia. Wystarczy powiadomić swojego pracodawcę o tym, że się spóźnimy, kiedy tylko sami zdamy sobie z tego sprawę. Pokażemy tym, że bierzemy odpowiedzialność za swoje zachowanie i nie próbujemy zataić niczego przed szefem. Takie potraktowanie sprawy może właściwie zadziałać na naszą korzyść!
Jak przestać się spóźniać?
Najlepiej jednak zwyczajnie unikać spóźnień do pracy. Pozwoli nam to nie tylko utrzymać obecną posadę, ale też ułatwia awans i pracę na innych stanowiskach. Jak więc wyrobić sobie dobry nawyk przychodzenia na czas? Oto kilka rad, które mogą nam w tym pomóc:
- Przygotuj większość rzeczy dzień wcześniej. W jednym miejscu odłóż to, czego zwykle szukasz przed wyjściem z domu – klucze, torba do pracy czy ważne dokumenty. W ten sposób zmienisz nerwowe poranki na sprawnie przebiegającą i przyjemną dla ciebie czynność;
- Znajdź dobrą aplikację na telefon, która będzie ci przypominała o ważnych rzeczach do zrobienia danego dnia. Ustaw alarm odpowiednio wcześnie, byś mógł spokojnie dojechać na miejsce spotkania lub wykonać zadanie w normalnym dla siebie tempie;
- Ucz się asertywności, bo dzięki niej nie dasz się wciągnąć w rozmowę z sąsiadem, kiedy właśnie spieszysz się do pracy. Wymagania postaw również sobie: nie pozwalaj na przedłużanie przerw czy późne wstawanie z łóżka;
Bądź wyrozumiały dla siebie! Mimo zastosowania wszystkich powyższych rad nie raz i tak przydarzyć się może wpadka, niewynikająca z twojej złej woli. W grę mogą wchodzić zdarzenia losowe lub natłok obowiązków. Jeżeli masz ich za dużo, postanów część odroczyć, a w przyszłości brać na siebie tylko tyle, ile jesteś w stanie udźwignąć.