Dlaczego kopalnia Ignacy zyskała taką popularność? Kiedy stała się punktem obowiązkowym na Szlaku Zabytków Techniki? I co ma do zaoferowania dzisiaj? Dowiedzmy się o więcej o tym interesującym obiekcie!
Co warto wiedzieć o historii kopalni Ignacy?
Jak to się stało, że powstała kopalnia Ignacy? Oczywiście zaczęło się od znalezienia pokładu węgla, którego to odkrycia dokonano na gruntach majątku królewskiego w Biertułtowach w roku 1792. Na początku nadano jej nazwę „Versuch Kohlengrube”, a później „Hoym” na cześć pruskiego ministra na śląskiej prowincji.
Żeby dostać się do niższych pokładów, sprowadzono tu w 1806 parową maszynę odwadniającą. Kolejną ważną datą jest 21 czerwca 1834, w którym to roku skonsolidowano kopalnię „Sylvester” w Niedobczycach z kopalnią „Hoym”. Przez kolejne lata obszary górnicze kopalni były stale powiększane.
Niewątpliwie do rozwoju kopalni przyczyniło się uruchomienie w 1856 roku linii kolejowej przebiegającej przez Niewiadom i transportujący wysokiej jakości węgiel do Austrii. W 1870 przyłączono kolejną kopalnię, tym razem „Laurę” leżącą właśnie na terenie Niewiadomia.
Kopalnia przez następne dziesięciolecia zmieniała nazwę, właścicieli i powiększała obszary wydobycia. Ostatecznie w 1935 przyjęła nazwę „Ignacy” na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Działała zarówno w czasach Wielkiego Kryzysu, jak i pod okupacją niemiecką oraz przetrwała kolejne zmiany polityczne i ustrojowe w Polsce.
11 sierpnia 1995 wyciągnięto ostatni wózek węgla i zakończono wydobycie na szybie „Kościuszko”, a 24 września 2008 roku ostatni raz wyjechali pracownicy szybem „Głowacki”.
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Jak Kopalnia Ignacy zyskała drugie życie?
Historia ta miałaby smutne zakończenie, gdyby nie projekt mający zachować to cenne dziedzictwo. Aby kultywować tradycję górniczą, gromadzić dobra materialne i promować wiedzę o dorobku i tradycjach, założono Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”. Miało to miejsce w 1999 roku. Obiekt został wtedy udostępniony turystom, którzy mogli zwiedzać korytarze na poziomie 600 metrów pod ziemią.
Kolejną miejscową atrakcję uruchomiono w 2004 roku – nazwano ją „Świętem Pary”. W kolejnym, 2005 roku zespół zabudowy i otoczenie kopalni wpisano do Rejestru Zabytków „A” Województwa śląskiego, a w 2006 obiekt znalazł się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Między innymi dzięki tym działaniom dokonano wielu rewitalizacji i remontów budynków, które dziś służą za główną atrakcję w regionie. Co zatem możemy dziś zobaczyć?
Zobacz też inne atrakcje Rybnika i okolic: atrakcje turystyczne Rybnik.
Kopalnia Ignacy – zabytek i atrakcja turystyczna
W zabytkowej kopalni Ignacy znajdą coś dla siebie fani historii, fizyki i wielu innych dziedzin nauki. Na początek warto zaplanować wejście na dawną wieżę wodną, z której możemy podziwiać całą okolicę, a przy dobrej pogodzie nawet Beskidy, Tatry i Sudety.
Następnie możemy zobaczyć interesującą wystawę „Wiek Pary” oraz drugą, interaktywną wystawę, w której możemy sami poeksperymentować. Na uwagę zasługuje także Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli małe centrum nauki.
Za wieżami szybów Głowacki i Kościuszko zaplanowano spory teren rekreacyjny, w którym najmłodsi mogą poszaleć na linowym placu zabaw i w ogrodzie doświadczeń. Pobyt uprzyjemnia możliwość zjedzenia drugiego śniadania i wypicia kawy.
- Wieża Eiffla w Rybniku: skąd się tam wzięła?
- Co warto zobaczyć w Żorach?
- Trzy Wzgórza – Rodzinny Park Rozrywki w Wodzisławiu
- Kawiarnie Rybnik – Gdzie pójść w Rybniku na dobrą kawę?
- Ciekawe miejsca 100 km od Rybnika
- Ciekawe trasy rowerowe w Rybniku
A może ślub w kopalni?
Nowością, która przyciąga zakochanych planujących wstąpić w związek małżeński, jest możliwość zorganizowania ceremonii ślubu cywilnego w tym wyjątkowym miejscu. Mają one do dyspozycji industrialną przestrzeń Szybu „Kościuszko”. Odbywają się tutaj także imprezy kulturalne i wydarzenia komercyjne, których organizację ułatwia zamontowany system nagłośnienia. W miejscu tym zmieści się aż 100 osób.
Jak widać, jedno z najcenniejszych dziedzictw Górnego Śląska, jakim jest zabytkowa Kopalnia Ignacy, to miejsce otwarte na potrzeby ludzi w różnym wieku. Obiekt czeka na zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9 – 17 (w soboty i niedziele od 11 do 19). Ograniczenia te nie dotyczą placu zabaw i terenu rekreacyjnego. To miejsce naprawdę warto odwiedzić!
Kopalnia Ignacy na mapie: