Dlaczego kopalnia Ignacy zyskała taką popularność? Kiedy stała się punktem obowiązkowym na Szlaku Zabytków Techniki? I co ma do zaoferowania dzisiaj? Dowiedzmy się o więcej o tym interesującym obiekcie!

Co warto wiedzieć o historii kopalni Ignacy?

Jak to się stało, że powstała kopalnia Ignacy? Oczywiście zaczęło się od znalezienia pokładu węgla, którego to odkrycia dokonano na gruntach majątku królewskiego w Biertułtowach w roku 1792. Na początku nadano jej nazwę „Versuch Kohlengrube”, a później „Hoym” na cześć pruskiego ministra na śląskiej prowincji.

Żeby dostać się do niższych pokładów, sprowadzono tu w 1806 parową maszynę odwadniającą. Kolejną ważną datą jest 21 czerwca 1834, w którym to roku skonsolidowano kopalnię „Sylvester” w Niedobczycach z kopalnią „Hoym”. Przez kolejne lata obszary górnicze kopalni były stale powiększane. 

Niewątpliwie do rozwoju kopalni przyczyniło się uruchomienie w 1856 roku linii kolejowej przebiegającej przez Niewiadom i transportujący wysokiej jakości węgiel do Austrii. W 1870 przyłączono kolejną kopalnię, tym razem „Laurę” leżącą właśnie na terenie Niewiadomia. 

Kopalnia przez następne dziesięciolecia zmieniała nazwę, właścicieli i powiększała obszary wydobycia. Ostatecznie w 1935 przyjęła nazwę „Ignacy” na cześć prezydenta Ignacego Mościckiego. Działała zarówno w czasach Wielkiego Kryzysu, jak i pod okupacją niemiecką oraz przetrwała kolejne zmiany polityczne i ustrojowe w Polsce. 

11 sierpnia 1995 wyciągnięto ostatni wózek węgla i zakończono wydobycie na szybie „Kościuszko”, a 24 września 2008 roku ostatni raz wyjechali pracownicy szybem „Głowacki”.

Jak Kopalnia Ignacy zyskała drugie życie?

Historia ta miałaby smutne zakończenie, gdyby nie projekt mający zachować to cenne dziedzictwo. Aby kultywować tradycję górniczą, gromadzić dobra materialne i promować wiedzę o dorobku i tradycjach, założono Stowarzyszenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy”. Miało to miejsce w 1999 roku. Obiekt został wtedy udostępniony turystom, którzy mogli zwiedzać korytarze na poziomie 600 metrów pod ziemią.

Kolejną miejscową atrakcję uruchomiono w 2004 roku – nazwano ją „Świętem Pary”. W kolejnym, 2005 roku zespół zabudowy i otoczenie kopalni wpisano do Rejestru Zabytków „A” Województwa śląskiego, a w 2006 obiekt znalazł się na trasie Szlaku Zabytków Techniki. Między innymi dzięki tym działaniom dokonano wielu rewitalizacji i remontów budynków, które dziś służą za główną atrakcję w regionie. Co zatem możemy  dziś zobaczyć?

Zobacz też inne atrakcje Rybnika i okolic: atrakcje turystyczne Rybnik.

Kopalnia Ignacy – zabytek i atrakcja turystyczna

W zabytkowej kopalni Ignacy znajdą coś dla siebie fani historii, fizyki i wielu innych dziedzin nauki. Na początek warto zaplanować wejście na dawną wieżę wodną, z której możemy podziwiać całą okolicę, a przy dobrej pogodzie nawet Beskidy, Tatry i Sudety.

Następnie możemy zobaczyć interesującą wystawę „Wiek Pary” oraz drugą, interaktywną wystawę, w której możemy sami poeksperymentować. Na uwagę zasługuje także Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli małe centrum nauki. 

Za wieżami szybów Głowacki i Kościuszko zaplanowano spory teren rekreacyjny, w którym najmłodsi mogą poszaleć na linowym placu zabaw i w ogrodzie doświadczeń. Pobyt uprzyjemnia możliwość zjedzenia drugiego śniadania i wypicia kawy. 

SOWA Kopalnia Ignacy Rybnik
SOWA – zdjęcie pochodzi ze strony kopalniaignacy.pl

A może ślub w kopalni?

Nowością, która przyciąga zakochanych planujących wstąpić w związek małżeński, jest możliwość zorganizowania ceremonii ślubu cywilnego w tym wyjątkowym miejscu. Mają one do dyspozycji industrialną przestrzeń Szybu „Kościuszko”. Odbywają się tutaj także imprezy kulturalne i wydarzenia komercyjne, których organizację ułatwia zamontowany system nagłośnienia. W miejscu tym zmieści się aż 100 osób.

Jak widać, jedno z najcenniejszych dziedzictw Górnego Śląska, jakim jest zabytkowa Kopalnia Ignacy, to miejsce otwarte na potrzeby ludzi w różnym wieku. Obiekt czeka na zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9 – 17 (w soboty i niedziele od 11 do 19). Ograniczenia te nie dotyczą placu zabaw i terenu rekreacyjnego. To miejsce naprawdę warto odwiedzić!

Kopalnia Ignacy na mapie:

One thought on “Kopalnia Ignacy – cenny zabytek Rybnika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

spoznienia-do-pracy.jpg Previous post Jakie mogą być skutki częstego spóźnienia do pracy? Dowiedz się i sprawdź, jak walczyć z tym nawykiem!
zamek w pszczynie Next post Zamek w Pszczynie – perełka na mapie śląskich atrakcji turystycznych.