Rybnik ma nie tylko bogatą historię, ale jest też miejscem urodzenia sporej liczby znanych i lubianych sportowców, artystów i działaczy. Właściwie niemożliwym jest wymienić w tym krótkim artykule wszystkich znaczących nazwisk. Czy znasz te, które wybraliśmy?

Znani sportowcy urodzeni w Rybniku

Zacznijmy od kategorii, która być może wzbudza w nas najwięcej emocji, a mianowicie od sportu. W Rybniku wielką popularnością (ze względu na organizowane w mieście pokazy) cieszy się oczywiście żużel. Nic dziwnego, że tak wielu Rybniczan zdecydowało się trenować właśnie tę dyscyplinę. Wśród znanych nazwisk żużlowców warto wymienić Bogdana i Mirosława Berlińskich, Ryszarda Szymańskiego, Michała Mitko czy Zbigniewa Czerwińskiego.

Szerszej publiczności, nawet tej niezainteresowanej sportem, z Rybnikiem kojarzyć się powinno przede wszystkim jedno nazwisko: Jerzy Dudek. Grający w Polskiej Reprezentacji na pozycji bramkarza zawodnik, może pochwalić się występami także w innych prestiżowych klubach, takich jak Real Madryt. Barwy Reprezentacji Polski w latach pięćdziesiątych nosił również inny rybniczanin, Ignacy Dybała

A co z pozostałymi dziedzinami sportu? Czy słyszeliśmy o wielokrotnej mistrzyni Polski i Europy, siatkarce plażowej Monice Brzostek? Jeśli nie, warto to szybko nadrobić. Podobnie jak wiedzę o wybitnych szachistach – Karinie Cyfce i Bartłomieju Heberli, siatkarce Magdalenie Hawryła, siatkarzach Michale Potera i Rafale Szymura, koszykarzach Kordianie Korytku i Justynie Węglorzu, judoczkach Julii Kowalczyk i Agacie Perenc. Do kategorii sportowej należałoby również zaliczyć Mateusza Ożgę, czyli profesjonalnego gracza komputerowego.

slawni urodzeni w rybniku jerzy dudek
Jerzy Dudek, Źródło: Sport.pl

Znani muzycy i artyści

Przez lata w murach miasta wychowało się sporo artystów znanych i lubianych w całej Polsce. Największą popularnością cieszy się w tym momencie Grubson, polski raper i producent muzyczny. Z pewnością słyszeliśmy również o Ewie Sonnet, piosenkarce pop i fotomodelce erotycznej. 

To jednak nie koniec naszej wyliczanki. W muzyce poważnej ceniony jest dyrygent Sławomir Chrzanowski, a fanom Jazzu na pewno nieobce jest nazwisko Tadeusza Federowskiego. Wybitnymi umiejętnościami kompozytorskimi może z kolei pochwalić się Jacek Glenc. W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć również Roberta Korólczyka, który od lat bawi publiczność jako członek Kabaretu Młodych Panów. Należy także wspomnieć o aktorze Aleksandrze Krupie grającym w wielu zagranicznych produkcjach filmowych.

Młodym ludziom znani będą jednak przede wszystkim youtuber Remigiusz „reZigiusz” Wierzgoń oraz raper Kacper HTA. 

Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne

Sławni politycy i pisarze

Osobne miejsce zarezerwowaliśmy w naszym zestawieniu dla pisarzy. Na przestrzeni lat było ich naprawdę wielu, ale na wyróżnienie zasługują co najmniej dwa nazwiska: Anny Janko, znanej jako poetka, pisarka, felietonistka i krytyk literacki oraz Aleksandrze Klich, pisarce i dziennikarce. Z kilku książek zasłynęła również historyczka i przewodniczka beskidzka Władysława Magiera. 

Wielu rybniczan postanowiło też obrać drogę kariery politycznej. Część z nich została prezydentami lub burmistrzami okolicznych miejscowości, inni mieli realny wpływ na politykę całego kraju. O kim mowa? Są to między innymi: Marek Bik, polski działacz antykomunistycznej opozycji w PRL-u, Magdalena Ogórek znana dziś bardziej jako prezenterka telewizyjna oraz bardzo ceniony w swoim środowisku Jan Marian Olbrycht deputowany do Europejskiego Parlamentu, ekspert w zakresie funduszy. 

Jak historia potoczy się dalej?

Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich ważnych postaci pochodzących z Rybnika, które osiągnęły sukcesy znaczące dla regionu czy kraju. Jednak powyższe zestawienie daje pewne pojęcie, jak różnorodne zainteresowania mają mieszkańcy miasta i jak mocno są zdeterminowani osiągać wytyczone cele. 

Trzeba w tym miejscu przyznać, że liczne wydarzenia kulturalne i sportowe oraz wysoki poziom szkolnictwa zachęca do spełniania marzeń zawodowych. Udało się to wielu rybniczanom do tej pory. Czekamy teraz więc na osiągnięcia kolejnego młodego pokolenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

co zobaczyc w rybniku Next post Co warto odwiedzić w Rybniku? Zobacz najciekawsze atrakcje!