Czy warto odwiedzić Rybnik? Być może to miasto Górnego Śląska nie kojarzy nam się z regionem stricte turystycznym, ale warto przełamać swoje uprzedzenia w tej dziedzinie! Zobaczmy, w których miejscach Rybnika możemy się zakochać!

Rybnik – miejsca, które musisz zobaczyć!

Są pewne punkty miasta, których po prostu nie można zignorować. Bez względu na to, jakim typem podróżnika jesteśmy, warto odwiedzić te, z których dumni są sami rybniczanie. Oto ich nieco okrojona lista:

  • Rynek, od którego dobrze będzie zacząć swoją wycieczkę. Dawniej był to istotny dla okolicznych mieszkańców plac targowy. Od połowy XIX wieku przeszedł solidną modernizację, zamieniając budynki drewniane na murowane. To właśnie z tego okresu, a nawet z przełomu wieków XVIII i XIX pochodzą tutejsze kamienice! Część z nich została wykończona w stylu architektury światowej;
  • Będąc już w tej okolicy, warto zahaczyć o Muzeum znajdujące się w ratuszu. Zwiedzający mogą przenieść się nieco w czasie i popodziwiać historię miasta i tutejszego przemysłu. Aktualny cennik, godziny otwarcia i inne ciekawe informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum: https://www.muzeum.rybnik.pl/.
  • Kolejną obowiązkową pozycją jest Zamek, który w średniowieczu odgrywał ważną rolę siedziby Piastów śląskich. Niestety, ze względu na zły stan techniczny w XVI wieku zdecydowano się na jego rozbiórkę. W tym samym miejscu powstała rezydencja, która w zależności od potrzeb i okoliczności pełniła różne funkcje. Budowla, którą możemy podziwiać dziś, jest wybitnym przykładem śląskiego klasycyzmu;
  • Nie mogłoby w tym zestawieniu zabraknąć kopalni „Ignacy¨.  W końcu w regionie górnictwo miało największy wpływ na rozwój ekonomiczny miasta. Wspomniana wyżej kopalnia powstała pod koniec XVIII wieku, a dziś jej część jest udostępniona dla turystów. Wystawy, jakie przygotowano, koncentrują się na historii samej kopalni oraz losach całego górnictwa;
  • Jeżeli chcemy się naprawdę przenieść w czasie, przynajmniej pod względem architektury, warto odwiedzić Zespół Szpitalny Juliusz i „śląskie familoki”. Pierwszy obiekt powstał w XIX wieku i zawiera on elementy stylu neoromańskiego oraz neogotyckiego. Natomiast druga propozycja to zespół bloków zbudowanych z czerwonej cegły. Powstały one z myślą o pracownikach licznych zakładów przemysłowych. 

Śladami Architektury Sakralnej

Będąc już w temacie budynków, nie sposób nie zauważyć licznych kościołów. Które z nich szczególnie warto zwiedzić w Rybniku? Najbardziej znanym i cenionym obiektem jest ogromna wręcz bazylika św. Antoniego Padewskiego, znana również pod nazwą „nowy kościół”. Świątynia ta została zbudowana w stylu neogotyckim w latach 1903 – 1906, a zaprojektował ją niejaki Ludwik Schneider. Jest to jeden z najwyższych obiektów sakralnych na Śląsku. 

Przy tej okazji należy wspomnieć również o Kościele Matki Boskiej Bolesnej, oddanym do użytku w 1801 roku. Fundatorem tego obiektu był król pruski Fryderyk Wilhelm III i hrabia Rybnika Antoni Węgierski. Możemy tu podziwiać barokowo-klasycystyczny styl i częściowo zachowane oryginalne wyposażenia wnętrza. 

Na koniec wycieczki proponujemy odwiedzić inny budynek sakralny, którego historia powstania sięga końcówki XVIII wieku. Według oficjalnych doniesień pierwsze nabożeństwo w kościele protestanckim odbyło się w 1791 roku. Obiekt od tamtego czasu dwa razy spłonął i tyle samo razy został odbudowany. 

bazylika sw antoniego rybnik
Bazylika Św. Antoniego w Rybniku, źródło: YouTube.com

Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne

Na sportowo

Atrakcje turystyczne Rybnika nie ograniczają się na szczęście tylko do interesujących zabudowań. Jest tu też sporo nowoczesnych miejsc, które sprzyjają wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Jeśli lubimy właśnie ten rodzaj spędzania wolnego czasu, koniecznie wybierzmy się na:

  • Jedną z najdłuższych w Polsce sieć ścieżek rowerowych, która liczy ponad 100 kilometrów. Łączy ona najciekawsze pod względem historycznym i kulturalnym punkty miasta, ale daje też oczywiście możliwość wytchnienia od miejskiego zgiełku. Szczególnie interesującą częścią podróży jest trasa przebiegająca przez park krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich;
  • Zalew Rybnicki nazywany też „rybnickim morzem”. Ten sztucznie utworzony zbiornik rozciąga się na długość aż siedmiu kilometrów, plasując się wysoko wśród atrakcji Krainy Górnej Odry. Znajdują się tutaj liczne kluby żeglarskie, ośrodki rekreacyjne, kawiarnie, ośrodek jeździecki, a nawet pole namiotowe. Ze względu na wysoką temperaturę wody regaty odbywają się tu także zimą;
  • Kolejnym punktem naszej wycieczki może być gra na profesjonalnym korcie tenisowym, znajdującym się w parku mosirowskim w pobliżu malowniczego stawu; 
  • Rodziny Park Atrakcji, czyli kraina magii, bajek i świetnej zabawy.  To miejsce szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Właściwie mamy tutaj do dyspozycji dwa parki tematyczne (Park Dinozaurów i Bajkowa Kraina), mnóstwo gier i urządzeń do zabawy. Starannie zaplanowane tereny zielone, sprawiają, że pobyt w parku zalicza się do wyjątkowo przyjemnych. Jedną z najpopularniejszych atrakcji jest przejażdżka kolejką górską oraz spotkanie z alpakami. 
  • Interesującym miejscem jest również park tematyczny nad Nacyną.  To obszar przeznaczony nie tylko do wypoczynku, ale też do aktywnego poszerzania swojej wiedzy. Dostępne są tu m.in. urządzenia akustyczne, ruchowe i optyczne, na których możemy przeprowadzać własne eksperymenty. Oprócz tego w parku znajdziemy boisko wielofunkcyjne, ściankę wspinaczkową i… swobodnie przechadzające się nutrie amerykańskie. 

Gdzie przenocować?

Jak widać, Rybnik jest pełen ciekawych atrakcji turystycznych. Nie sposób odwiedzić je wszystkie w ciągu jednego dnia. My więc polecamy weekend w tym miejscu. Gdzie możemy się zatrzymać na ten czas? Wśród hoteli cieszących się dobrą opinią, wymienić można Hotel przy Młynie, Hotel Politański, Hotel Korona, Hotel Biały Dom i ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Stodoły”. Nocleg w tych miejscach z pewnością będziemy mogli zaliczyć do udanych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

slawni z rybnika Previous post Znani i lubiani urodzeni w Rybniku. Czy znasz ich wszystkich?
ciekawa historia rybnika Next post Ciekawe fakty w historii Rybnika