Zamek w Pszczynie jest najbardziej znaną atrakcją tego miasta i jedną z najpopularniejszych w całym regionie. Czy ze zwiedzania tego obiektu będą zadowoleni wyłącznie miłośnicy historii i architektury tamtych czasów? Poszukajmy odpowiedzi, dowiadując się czegoś więcej o pałacu i jego okolicach!

Ciekawa historia zamku w Pszczynie

Zamek w Pszczynie uważany jest za jeden z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w naszym kraju. Na początku, na jego miejscu założono gród, który w XII wieku przekształcono w trójskrzydłową rezydencję. Swoją siedzibę mieli w tym miejscu książęta pszczyńscy

W XIV wieku powstała murowana budowla obronna, a całość wykończono w stylu gotyckim. Kilka lat później Państwo Pszczyńskie przeszło pod władanie rodziny Promnitzów, którzy całkowicie odmienili wygląd pałacu, czyniąc go renesansową rezydencją z ozdobnymi krużgankami. 

Swój ślad w budynku odcisnął też Georg Philipp Telemann, wybitny kompozytor barokowy, zajmujący w pszczyńskim pałacu stanowisko nadwornego kapelmistrza i organisty. Na jego cześć w Sali lustrzanej od 1979 roku aż dotąd można słuchać muzyki, którą skomponował. 

Kto jeszcze rezydował w Zamku? Była to między innymi rodzina Anhalt Koethen-Pless. Zasłynęli oni z tego, że przekształcili Park Zwierzyniec w rozległy park i wybudowali na tym obszarze pałac Bażanta i Ludwikówkę. Kolejny właściciel, Hans Heinrich X (z rodziny Hochbergów) nadał zamkowi wygląd, który możemy podziwiać obecnie. Jako miłośnik polowań sprowadził też do tego miejsca żubry z Puszczy Białowieskiej. 

Oczywiście nie można w tym miejscu pominąć słynnej księżniczki Daisy, żony Hansa Heinricha XV, która również lubiła tu przebywać. Swoją działalnością i usposobieniem zyskała sporą ilość sympatyków, oddanych jej zarówno podczas życia, jak i po śmierci księżniczki. 

Zobacz również: Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zapierające dech w piersiach pomieszczenia

Na szczęście pałac przetrwał w niemal niezmienionym stanie obie wojny światowe i wkroczenie Armii Czerwonej. Muzeum pałacowe zostało z tego powodu otwarte już w 1946 roku. Dzisiaj każdego roku odwiedza je około 200 tysięcy osób, które mogą podziwiać pełne przepychu i luksusu wnętrza. 

Turystów zachwyca przede wszystkim oryginalne wyposażenie pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Dreszczyk emocji wywołuje spacer po okazałych schodach i wyjątkowo okazałej Sali Lustrzanej, w której wiszą olbrzymie, kryształowe lustra.

Kolejnym ciekawym punktem wycieczki jest znajdująca się w podziemiach Zbrojownia i stojące w pobliżu Stajnie Książęce, zbudowane z takim rozmachem, że same przypominają pałac. 

Zbrojownia – zdjęcie z galerii Muzeum Zamkowego w Pszczynie

Zabytkowy Park

Do dziś jedną z największych atrakcji Pszczyny jest nie tylko sam Zamek, ale też całe jego otoczenie. Park Zamkowy łącząc się z Parkiem Dworcowym i dziką Promenadą tworzą wspólnie Zabytkowy Park w Pszczynie. Obszar ten nazywany jest też czasami, ze względu na swoją rozległość, zielonymi płucami Śląska. 

Park ten umożliwia wiele godzin spaceru szerokimi alejami przetykanymi mostkami, pod którymi w stawach zadomowiły się liczne kaczki i łabędzie. Wśród drzew natknąć się możemy na Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, skansen, zagrodę żubrów i słynną już herbaciarnie. Niemal 160 hektarów powierzchni parku stanowi wspaniałe miejsce do odpoczynku i rekreacji. To obszar idealny zarówno na samotne włóczęgi, jak i aktywny czas spędzony z rodziną. 

Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne

Pobliskie atrakcje

Warto w tym miejscu wspomnieć o okolicy, która również ma wiele do zaoferowania zwiedzającym. Przechodząc przez znajdującą się w pobliżu pszczyńskiego zamku Bramę Wygnańców, trafimy od razu na Rynek. Jedna z przylegających do niego uliczek prowadzi natomiast do Muzeum Prasy Śląskiej.

Mając do dyspozycji nieco więcej czasu oraz własny środek transportu, możemy pokusić się o zwiedzenie miejsc, które historycznie wiążą się z pałacem w Pszczynie. Mowa tu na przykład o pałacyku myśliwskim położonym przy brzegu Jeziora Paprocany. Właścicielem tego miejsca od 2018 jest właśnie Muzeum Zamkowe. Ten zameczek pod Tychami kiedyś należał do książąt pszczyńskich z rodziny Hochbergów. 

Innym interesującym celem podróży mogą okazać się ogrody Kapias w Goczałkowicach. Uważne zwiedzanie tych miejsc może nam zająć kilka dni, które będziemy wspominać z przyjemnością!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kopalnia ignacy rybnik Previous post Kopalnia Ignacy – cenny zabytek Rybnika
szlak zabytkow techniki Next post Szlak Zabytków Techniki  – jedyna taka atrakcja w Europie Środkowej i Wschodniej!