Dziedzictwo przemysłowe województwa śląskiego zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na piętno, jakie odcisnęło w historii regionu. Szlak Zabytków Techniki jest inicjatywą unikalną w skali kraju i niemal całej Europy. Uczy i bawi młodych i starych, turystów i lokalnych mieszkańców. Dlaczego warto się nim zainteresować i na czytm ta idea polega? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Zapraszamy!

Turystyka industrialna w Polsce

Uważa się powszechnie, że Śląsk przemysłem stoi. Coś, co dla jednych może być wadą regionu, dla innych jest cennym dobrem, którym chcą zachować i dzielić się z innymi. Na całe szczęście turystyka industrialna zyskuje popularność w naszym kraju, dzięki czemu Szlak Zabytków Techniki ma coraz większe grono wielbicieli. 

Jest to też jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego, który został wielokrotnie nagradzany. Na przykład w 2008 roku otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej za najlepszy produkt turystyczny w Polsce. A w 2010 jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To duże wyróżnienie, którym warto się chwalić!

Mysłowice, Centralne Muzeum Pożarnictwa, fot. T. Renk, zdjęcie pochodzi ze strony zabytkitechniki.pl

Jakie idee przyświecają Szlakowi Zabytków Techniki?

Dzięki połączeniu kilkudziesięciu industrialnych obiektów powstała kompleksowa i unikalna oferta przyciągająca zarówno turystów, jak i inwestorów. Szlak Zabytków Techniki umożliwia również promocję tradycyjnej kultury regionu, wyróżnia regionalne produkty i świadczenia, pokazuje przeszłość, teraźniejszość i dalszy rozwój przemysłu oraz pozwala zachować i wykorzystać obiekty na poziomie światowej klasy

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, odwiedzanie poszczególnych obiektów znajdujących się na Szlaku ma wartość edukacyjną. Jednocześnie posiadanie takich obiektów na swoim terenie mobilizuje organy pozarządowe do wykorzystywania ich i promocji dziedzictwa przemysłowego regionu. Aktywizuje to również miejscowych twórców, którzy mogą w przyjaznej przestrzeni zorganizować wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Zobacz również: Zamek w Pszczynie

Co warto zobaczyć na trasie Szlaku Zabytków Techniki?

Przejdźmy teraz do konkretów, a więc do tego, co warto zobaczyć na trasie Śląskiego Szlaku Zabytków Techniki. Turyści mogą wybrać się m.in. do:

  • Starej Fabryki w Bielsko Białej,
  • najstarszej nieprzerwanie czynnej kolei wąskotorowej na świecie znajdującej się w Bytomiu,
  • Muzeum Drukarstwa i Browaru Zamkowego w Cieszynie,
  • Muzeum Historii Kolei w Częstochowie,
  • Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach,
  • osiedla Giszowiec i Nikiszowiec w Katowicach, w którym w dobrym stanie zachowały się robotnicze budynki mieszkalne,
  • Muzeum Śląskiego, Fabryki Porcelany czy Galerii Szyb Wilson również znajdujących się na terenie stolicy Górnego Śląska,
  • Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie,
  • Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie,
  • Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku,
  • Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich,
  • Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach,
  • Kopalni Guido w Zabrzu,
  • Muzeum Browaru w Żywcu. 

Ciekawych obiektów jest w sumie 40, każdy z nich jest na swój sposób interesujący i wartościowy pod względem turystyki, historii czy architektury przemysłowej. 

Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne

Industriada

Większość z tych budynków byłaby być może w końcu zapomniana, gdyby nie organizowana od 13 lat Industriada, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki. To tak naprawdę największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w tej części Europy

Aby przekonać się do tego wydarzenia, wystarczy spojrzeć na program realizowany w 2022 roku. Zaplanowano wtedy 350 wydarzeń (w tym 320 bezpłatnych), 81 atrakcji dla rodzin z dziećmi, 78 warsztatów, 42 trasy do zwiedzania z przewodnikiem, 35 wystaw, 34 koncerty, 8 zawodów sprawnościowych, 6 rejsów statkiem, 3 przejażdżki koleją i jedną rekonstrukcję historyczną.

Poszczególne miasta zadbały także o zorganizowanie bezpłatnego transportu dla wszystkich pragnących wziąć udział w tym wydarzeniu. Kolejne edycje przebiegają często pod wspólnym tematem przewodnim. Pojawiły się już więc atrakcje uwypuklające motyw światła, energii, pracy, legend przemysłowych, rytmu maszyn, kobiet, natury w przemyśle, techniki i czasu wolnego (zwanego na Śląsku fajrantem). 

Nawet jeśli do tej pory nie interesowaliśmy się przemysłem tego regionu, warto przy takiej okazji odwiedzić miejsca, w których organizowane są najbliższe naszemu sercu atrakcje. Z pewnością miło spędzimy czas, a może nawet na zawsze zakochamy się w tutejszej kulturze i historii.

O szczegółach przeczytasz na stronie internetowej Szlaku Zabytków Techniki: https://zabytkitechniki.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zamek w pszczynie Previous post Zamek w Pszczynie – perełka na mapie śląskich atrakcji turystycznych.
szlak architektury drewnianej Next post Szlak Architektury Drewnianej – co zobaczyć na Śląsku?