Czy na Śląsku można spędzić miło czas w otoczeniu lasów, wody i gór? Oczywiście! Najpiękniejsze miejsca na mapie województwa skupia Szlak Przyrody Województwa Śląskiego. Co ten region może nam zaoferować?

Szlak Przyrody na Śląsku – jak to się stało?

Jak podkreślił w jednym z wywiadów marszałek województwa Jakub Chełstowski, Śląsk jest bardzo zróżnicowany pod względem walorów przyrodniczych. Aż 70% całego obszaru stanowią tereny zielone! Dzięki inicjatywie powstania Szlaku Przyrody na Śląsku część nieznanych dotąd atrakcji ma szansę zaistnieć i – co równie istotne – zostać objęte właściwą ochroną. 

W opracowaniu konkretnych tras pomogła Śląska Organizacja Turystyczna. W połączeniu z licznymi atrakcjami i trasami rowerowymi stanowią one gotowe propozycje wycieczek. Na szlaku czekają na nas między innymi rezerwaty przyrody, ogrody botaniczne i zespoły przyrodniczo-krajobrazowe. 

Szlak Przyrody dla rodzin z dziećmi

Rodziny z dziećmi cenią sobie dobrą infrastrukturę, bliskość przyrody i niezbyt ekstremalne warunki. Śląski Szlak Przyrody na pewno nie zawiedzie tej kategorii turystów. Co między innymi możemy tu zwiedzić?

Rezerwat Przyrody Łężczok

Rezerwat daje możliwość zaplanowania przyjemnego rodzinnego spaceru oraz przyjrzenia się z bliska sporym ilościom ptaków. Niewątpliwą zaletą miejsca oprócz samych widoków jest nowy parking znajdujący się w pobliżu i wieża widokowa umiejscowiona na stawie Salm Duży. 

Planując zwiedzanie rezerwatu, zapoznaj się z zasadami obowiązującymi na obszarach chronionych. Zajrzyj na stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska: https://www.gdos.gov.pl/zasady-obowiazujace-w-rezerwatach-przyrody

Las Obora i Arboretum Bramy Morawskiej

Niecałe 7 kilometrów dalej znajdziemy się w innym ciekawym miejscu – Lesie Obora. Starannie wytyczone ścieżki spacerowe zaprowadzą nas do Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie z kolei czeka na zwiedzających Zaczarowany Ogród. Powierzchnia tego ogrodu rozciąga się na około 162 hektarach, na których zaplanowano roślinny labirynt i Mini Zoo. 

Goczałkowice-Zdrój

Ta miejscowość uzdrowiskowa jest chętnie odwiedzana przez turystów z uwagi na mnogość dostępnych atrakcji. Dla dzieci jednak największą radość może sprawić wycieczka nad Jezioro Goczałkowickie, które ze względu na swoją wielkość, nazywane jest Śląskim Morzem. Najczęstszym celem podróży jest zapora w Goczałkowicach i punkty widokowe takie jak te przy marinie w Wiśle Wielkiej i w Zarzeczu. 

Wędrówki po górach i możliwości wspinaczki

Na terenie Górnego Śląska znajdują się aż cztery pasma gór: Beskid Śląski, Beskid Mały i Beskid Żywiecki oraz Jura Krakowsko-Częstochowska. Oczywiście Szlak Przyrody obejmuje większość znajdujących się tam atrakcji. W tym artykule postanowiliśmy wyróżnić trzy z nich. 

Hala Rysianka

Ta sporych rozmiarów Hala przyciąga widokami na odległe, ale wciąż dobrze widoczne Tatry. Aby docenić wszystkie uroki okolicy, warto zaplanować dłuższą wycieczkę połączoną z posiłkiem i noclegiem w znajdującym się tu schronisku. 

Barania Góra

Wyjątkowość góry bierze się z tego, że właśnie tutaj swój początek ma Wisła. Na północnym stoku Baraniej Góry wypływają bowiem źródła Białej i Czarnej Wisełki. Turyści doceniają znajdujące się na tym obszarze wodospady i pejzaże rozpościerające się przed nimi z wieży widokowej. 

Góra Zborów

Przenieśmy się teraz na chwilę do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kogo szczególnie może zainteresować Góra Zborów? Na pewno wielbicieli wspinaczek po ściankach i skałach. Ci zaś, którzy wolą niezbyt długie spacery, również będą zachwyceni. Przy okazji warto wykupić bilet na zwiedzanie Jaskini Głębokiej. 

szlak przyrody rezerwat gora zborow
Góra Zborów // Zdjęcie pochodzi ze strony slaskie.travel, autorem jest T.Renk.

Zobacz również: Praca | Miasto | Edukacja

Szlak Przyrody rowerem lub pieszo

Czy na Szlaku Przyrody Województwa śląskiego znajdzie się też coś dla piechurów i miłośników dwóch kółek? Oczywiście! Oto kilka wybranych przez nas propozycji. 

Rezerwat Parkowe

Miejsce te nazywane jest też Krainą Poezji i Krainą Złotego Pstrąga. Znajdziemy tu kilometry leśnych ścieżek, zespół pałacowo-parkowy Raczyńskich i wiele malowniczych stawów. Rezerwat ten może zainteresować szczególnie miłośników poezji Zygmunta Krasińskiego, który spędził w tym miejscu wiele lat.

Pogoria

W Dąbrowie Górniczej znajduje się kilka zbiorników wodnych nazywanych właśnie Pogorią. Są tutaj plaże i przystań dla jachtów, a całość składa się na Pojezierze Dąbrowskie. Latem to doskonały punkt na Szlaku sprzyjający spacerom, wycieczkom rowerowym i oczywiście kąpielom. 

Przełom Warty koło Mstowa

Na koniec wracamy do Jury Krakowsko-Częstochowskiej do miejsca objętego obszarem Natura 2000 i znajdującym się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Przełom Warty możemy docenić nie tylko podczas spacerów i jazdy rowerem, ale też wybierając się na spływ kajakowy. Na końcu trasy znajduje się Zalew Tasarki, gdzie można się wykąpać i odpocząć na plaży.

Zdjęcie główne pochodzi ze strony slaskie.travel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szlak kulinartny śląskie smaki Previous post Szlak Kulinarny Śląskie Smaki
szlak orlich gniazd Next post Szlak Orlich Gniazd – najdłuższy szlak turystyczny w Polsce!