Szlak kulinarny Śląskie Smaki to jedna z pierwszych tego typu tras w kraju. Tylko restauracje posiadające odpowiedni certyfikat mogą wchodzić w skład szlaku, dzięki czemu mamy pewność, że zjemy w nich znakomicie przygotowane dania z tego regionu. 

Krótka historia

Zacznijmy od nagród – Szlak Kulinarny Śląskie Smaki został laureatem Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego z roku 2013 oraz otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej w Międzynarodowym konkursie EDEN. Sama inicjatywa powstała natomiast w roku 2012

Poszczególne punkty gastronomiczne na szlaku zyskały sobie wysoką renomę dzięki jakości podawanych dań i ich autentyczności. Serwuje się w nich tradycyjne potrawy Górnego Śląska, Beskidów, Zagłębia i Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Poznajmy wybrane restauracje na szlaku kulinarnym.

Browar Czenstochovia

Ten dwupoziomowy lokal znajduje się oczywiście w Częstochowie. Swoim klientom oferuje piwo własnej produkcji i dania tradycyjne nawiązujące do kuchni żydowskiej, która była w tym rejonie bardzo popularna. Dodatkową atrakcją jest funkcjonujący tu hotel, w którym można skorzystać z piwnego SPA oraz kąpieli w winie.

Zajazd Hetman

Do Szlaku Kulinarnego Śląskie Smaki należy również zajazd położony na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Lokal zaskakuje wyśmienitymi daniami kuchni staropolskiej, jurajskiej i myśliwskiej. Często organizowane są tu rodzinne spotkania oraz większe uroczystości. 

Pracownia Kulinarna „Basenowa”

Znajdująca się obok basenu kąpielowego w Żarkach Pracownia Kulinarna nie jest wcale na tej liście przez przypadek. Wystarczy zerknąć na kartę dań, gdzie dostrzec możemy takie specjały, jak śledź na tatarczuchu, gęsie pipki, pyzy z kaczką i kaszą czy charoset w formie szarlotki. Wśród napojów alkoholowych szczególnie polecane są piwa lokalne z Browaru Jan. 

basenowa restauracja śląskie smaki szlak kulinarny
Zdjęcie pochodzi z profilu Facebook restauracji

Restauracja Zagłębie Smaku

Restauracja znajdująca się na pierwszym piętrze hotelu Holiday Inn zachwyca już pierwszym wrażeniem. Wnętrze oprócz eleganckiego wystroju ma oczywiście do zaoferowania także dopracowane menu, w którym znajdziemy przede wszystkim potrawy kuchni zagłębiowskiej. Lokal często wybierany jest na spotkania biznesowe oraz uroczyste kolacje w gronie rodziny lub przyjaciół. 

Lobby Bar

Kolejnym miejscem, w którym możemy dobrze zjeść, jest Lobby Bar także umieszczony na terenie hotelu. Tym razem jest to Hotel Vienna House Easy Katowice. Oprócz tradycyjnej polskiej kuchni goście mogą tu zamówić potrawy kuchni śródziemnomorskiej i orientalnej. Szef kuchni dba o to, by wszystkie produkty były świeże, pochodziły ze sprawdzonych źródeł, a całość podawanych dań wyróżniała się smakiem. 

Restauracja KAKTUSY Kato Koncept Kulinarny

To miejsce warto odwiedzić nie tylko ze względu na serwowane posiłki, ale też na historię lokalu. W latach 70. XX wieku spotykali się tu bowiem ludzie polityki, kultury i sztuki. Postarano się, aby projekt wnętrza wciąż przyciągał wrażliwych na estetykę – uwagę przyciąga przeszklony dach i wyjście wprost na deptak przy Placu Dworcowym. Po niedawnym remoncie jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez miejscowych, jak i turystów. 

Restauracja Szyb Maciej

Szlak Kulinarny Śląskie Szlaki krzyżuje się tylko w jednym miejscu ze Szlakiem Zabytków Techniki – właśnie tutaj! Szyb Maciej to tak naprawdę zespół obiektów dawnej kopalni Węgla Kamiennego „Concordia”. Niemal codziennie organizowane są tutaj koncerty, warsztaty kulinarne, konferencje tematyczne i inne wydarzenia kulturalne. W niedzielę zapraszane są zwłaszcza rodziny z dziećmi, które w tym dniu mogą wybrać dania ze specjalnie dla nich przygotowanej, rozszerzonej karty dziecięcej.

Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne

Restauracja Collina

Być może nazwa tej restauracji zupełnie nie kojarzy nam się ze Śląskiem i nic dziwnego. Właściciele obiektu inspirowali się głównie włoską kuchnią i tradycją. „Colina” znaczy po polsku wzgórze, a to z kolei ma związek z umiejscowieniem lokalu, który znajduje się pod wzgórzem w Zbrosławicach. Kucharze polecają swoim gościom szczególnie świeże owoce morza, ale też oczywiście regionalne śląskie potrawy. 

Karczma Rogata

Wśród osobliwości na trasie Kulinarnego Szlaku Śląskich Smaków znalazła się karczma mieszcząca się w chacie zbudowanej w 1896 roku. Tutejsze menu jest bardzo zróżnicowane, a klimat wnętrza zachęca do organizowania wszelkich większych i mniejszych uroczystości. 

Restauracja Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki

Wisła jest miastem, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu. A gdy już tu będziemy, nie możemy pominąć Restauracji Chata Olimpijczyka Jasia i Helenki. Restauracja podzielona jest na trzy piętra. Pierwsze przeznaczono dla miłośników włoskich klimatów i serwuje się tu wybór dań z makaronu oraz pizze. Drugie piętro wprowadza nas w otoczenie Wiślańskiej tradycji, a ostatnie oddzielono z myślą o imprezach okolicznościowych i integracyjnych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.slaskiesmaki.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szlak architektury drewnianej Previous post Szlak Architektury Drewnianej – co zobaczyć na Śląsku?
szlak przyrody slaskie Next post Szlak Przyrody – co zobaczyć na Śląsku?