Województwo śląskie to jeden z najstarszych regionów Polski, co potwierdzają zapisy historyczne. Świadectwem tutejszej kultury i religii jest Szlak Architektury Drewnianej, który obejmuje aż 93 obiekty! Co ciekawego warto zobaczyć na tej trasie?
Szlak Architektury Drewnianej – czym jest?
Wspólna inicjatywa województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego zaowocowała powstaniem Szlaku Architektury Drewnianej. W regionie wymienionym jako pierwszy, szlak ten ma ponad 1000 kilometrów długości i łączy ze sobą niemal 100 obiektów. Większość z nich to budowle sakralne, tj. jak kościoły, kaplice i dzwonnice, ale spotkać możemy się też z zabytkowymi karczmami, leśniczówkami, chałupami, a nawet pałacykiem myśliwskim.
Dla prawdziwych miłośników tematu trasa może się okazać tematem głównym wielu wycieczek. Mogą po kolei odkrywać poszczególne odcinki, tj.:
- Pętla Częstochowska (180 km),
- Pętla Gliwicka (160 km),
- Pętla Rybnicka (130 km),
- Pętla Pszczyńska (135 km),
- Pętla Beskidzka (120 km).
Dla całej reszty jest to raczej miły przystanek w podróży, pozwalający poznać historię danego miejsca. W tym artykule przybliżymy sylwetki niektórych cenionych miejsc na Szlaku Architektury Drewnianej, które warto odwiedzić.
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Zabytkowe kościoły
Najstarszymi obiektami na szlaku są najprawdopodobniej kościoły Wszystkich Świętych w Sierotach (znajdujące się w powiecie gliwickim) i Łaziskach (powiat wodzisławski). Ich budowę szacuje się na połowę XV wieku. Ten ostatni nazywany jest perłą sakralną ziemi wodzisławskiej. Natomiast według badań dendrologicznych najstarszym obiektem (z prawdopodobną datą powstania szacowaną na 1466 rok) jest kościół św. Marcina w Ćwiklicach, znajdujący się w powiecie pszczyńskim.
Będąc w okolicach Gliwic, warto wybrać się na zwiedzanie Kościoła odpustowego pw. Świętej Trójcy w Koszęcinie. Został on zbudowany w 1724 roku i możemy w tym miejscu podziwiać także ekspozycję etnograficzną w Ośrodku Kultury i Edukacji Regionalnej.
Innym ciekawym miejscem zaznaczonym na pętli pszczyńskiej jest Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi. Stoi on w otoczeniu cmentarza na niewielkim wzgórzu, do którego prowadzą kamienne schody. Turyści chętnie odwiedzają przy okazji tzw. starą szkołę z 1787 roku, gdzie obecnie mieści się Izba Regionalna.
- Wieża Eiffla w Rybniku: skąd się tam wzięła?
- Co warto zobaczyć w Żorach?
- Trzy Wzgórza – Rodzinny Park Rozrywki w Wodzisławiu
- Ciekawe miejsca 100 km od Rybnika
- Ciekawe trasy rowerowe w Rybniku
- Szlak Orlich Gniazd – najdłuższy szlak turystyczny w Polsce!
Górnośląski Park Etnograficzny
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie położony jest na terenie Parku Śląskiego. Obszar ten obejmuje 22 hektary i w jego granicach możemy zobaczyć prawie 70 zabytkowych drewnianych obiektów przede wszystkim architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Budynkiem, który scala całą resztę, jest kościół pw. św. Józefa Robotnika z Nieboczów (XVIII w.) oraz spichlerze dworskie, chłopskie i plebańskie.
Dziś możemy w Parku podziwiać ciekawe ekspozycje i uczestniczyć w niezwykle interesujących konferencjach naukowych. Najmłodsi z kolei mają szansę wziąć udział w konkursach literacko-etnograficznych.
Neorenesansowa willa Oscara Caro
Kolejnym niezwykle interesującym obiektem na Śląskim Szlaku Architektury Drewnianej jest zabytkowa rezydencja mieszkalna Oscara Caro leżąca na terenie Gliwic przy ulicy Dolnych Wałów. W willi zachował się właściwie w całości oryginalny wystrój wnętrza. Obecnie zorganizowane są tu stałe wystawy muzealne, przedstawiające wnętrza miejskich siedziby przemysłowców oraz ekspozycja etnograficzna, dzięki której lepiej poznamy kulturę ludową regionu.
Zobacz również: Rybnik i okolice – atrakcje turystyczne
Skansen „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”
Utworzony w 1975 na terenie Parku Kolejowego skansen w Pszczynie również zasługuje na osobne miejsce w tym artykule. Dzięki dokonanej w 2013 roku rozbudowie możemy w miejscu tym podziwiać replikę młyna wodnego, budynek usługowy z kasą i sklepem z pamiątkami, a także altanę znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie stawu.
Najstarszym znajdującym się tu obiektem jest spichlerz dworski z Czechowic datowany na 1784 rok. Do największych atrakcji skansenu należą także:
- stodoła ośmioboczna z Kryr (XVIII w.),
- chałupa z Grzawy (1831 r.),
- kuźnia z Goczałkowic (XIX w.),
- młyn wodny z Bojszów, w którym umieszczono sale wystawowe.
Obiektów, które zasługują na uwagę zwiedzających Szlaku Architektury Drewnianej, jest oczywiście o wiele więcej. Każdy z nas może mieć przyjemność ich samodzielnego odkrywania. Warto to zrobić, by choć na moment przenieść się w czasy naszych przodków i docenić wysiłek budowniczych oraz architektów tych niezwykłych drewnianych budowli.
Szczegóły znjadziesz na: https://sad.slaskie.travel/