Śląsk może nam się wcale nie kojarzyć z regionem atrakcyjnym turystycznie, jest to jednak kolejny krzywdzący stereotyp. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno miłośnicy pałaców i zabytkowych starówek, jak i szukający wytchnienia na łonie przyrody. Sprawdźmy zatem, jakie mamy ciekawe miejsca 100 km od Rybnika!
Barania Góra
Skoro królową Beskidów nazywa się Babią Górę, to Baranią Górę można nazwać księżniczką. Co ją wyróżnia? Są to oczywiście jedyne w swoim rodzaju, zapierające dech w piersiach widoki, ukazane na zdjęciu powyżej. Żadna inna góra w Polsce nie może się też pochwalić znajdującym się na niej źródłem dużej rzeki – a to właśnie tutaj swój bieg zaczyna Biała i Czarna Wisełka. Większość szlaków na Baraniej Górze uważanych jest za łatwe nawet dla niewprawionych turystów. Jednak już szlak w kierunku Pilska przez Malinowską Skałę może być większym wyzwaniem kondycyjnym.
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga
Będąc na Śląsku, warto skorzystać z możliwości zjechania pod ziemię i przepłynięcia kanałami. Jedna z nich dostępna jest w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Obiekt ten razem ze Sztolnią Czarnego Pstrąga (w której możemy wziąć udział w najdłuższym, bo 600-metrowym przepływie podziemnym w kraju), został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Będąc już w tym miejscu, powinniśmy zafundować sobie kolejną niezwykłą atrakcję: przejazd najdłużej nieprzerwanie kursującą w Europie koleją wąskotorową. Trasa wiedzie przez Bytom, Tarnowskie Góry i Miasteczko Śląskie.
Przeczytaj: Ciekawe trasy rowerowe w Rybniku i okolicach | Najlepsze licea w Rybniku
Pałac Kultury Zagłębia
Nieco mniej znany i doceniany pałac na Śląsku, nazywany Pałacem Kultury Zagłębia znajduje się w Dąbrowie Górniczej. Budynek powstawał w latach 1951-1958, a jego głównym budulcem był marmur. Wielbiciele monumentalnego stylu socrealistycznego będą z pewnością zachwyceni Salą Teatralną oraz przypominającymi zamczysko głównymi korytarzami i klatką schodową. Pałac warto odwiedzić zwłaszcza w trakcie organizowanych tu spektakli, koncertów, oper, festiwali, wystaw czy zajęć artystycznych.
Góra Żar
Planując weekendową wycieczkę, możemy obrać jeszcze inny ciekawy kierunek – Górę Żar. Mamy szansę na nią wejść na własnych nogach lub wjechać kolejką linowo-terenową PKL. Na szczycie znajduje się duża karczma z dobrym jedzeniem, ale pierwsze skrzypce grają przede wszystkim rozciągające się z tego punktu krajobrazy. Dostrzec możemy tu Beskid Mały, Beskid Żywiecki, przełom Soły i jezioro zaporowe. Górę Żar chętnie odwiedzają także fani sportów ekstremalnych, takich jak downhill oraz przelotów paralotnią.
Tyskie Browarium
Jednym z największych zabytków Górnego Śląska jest XVII-wieczny browar założony przez Promnitzów. Rozkwit produkcji nastąpił za rządów Jana Henrykowa XI von Pless. Browar przyciąga zwłaszcza smakoszy trunku, ale warto go odwiedzić bez względu na swoje upodobania. W cenie biletu wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem oraz degustacja piwa. Ciekawostką jest znajdujący się na terenie obiektu dom kawalera i budynki mieszkalne zajmowane niegdyś przez pracowników browaru.
Świerki istebniańskie w Istebnej
Bez względu na porę roku, kolejnym ciekawym miejscem w pobliżu Rybnika jest Istebna, a konkretnie jej świerkowe lasy. Drzewa te są smukłe, wysokie i niezwykle proporcjonalne, a na glebie wokół nich bujnie rozrastają się mchy. Wszystko to tworzy iście baśniowy klimat. Możemy go doświadczyć, wędrując przy drodze do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki, w okolicach dolnej stacji Złoty Groń oraz w Lesie Hasztuba na Jaworzynce.
Rezerwat Segiet
Miejsce na mapie Górnego Śląska, jakie niedawno zostało wpisane na listę UNESCO, jest także rezerwat Segiet. To tak naprawdę fragment prastarej Puszczy Śląskiej sprzed przynajmniej 300 lat. Turystów zachwycają gigantyczne buki oraz inne cuda przyrody, które zachowały się do dziś w niezmienionej formie. Do rezerwatu warto wybrać się całą rodziną na wycieczkę pieszą lub rowerową.
Cieszyńskie Stare Miasto
Na koniec zostawiliśmy najbardziej chyba urokliwe stare miasto, jakie istnieje na całym Górnym Śląsku, czyli oczywiście cieszyńską starówkę. To też dobry punkt wypadowy do dalszych wycieczek np. do Pragi lub na Morawy. Rynek charakteryzuje się zabytkowymi kamienicami, wśród których wydaje się, że czas płynie wolniej. Będąc tutaj, nie można pominąć Wzgórza Zamkowego, na którym znajduje się jeden z najstarszych w kraju parków założonych w stylu romantycznym. Wystarczy też przejść przez most zawieszony nad Olzą, by znaleźć się poza granicami naszego kraju, a tam spróbować tradycyjnej czeskiej kuchni.