Rybnik to sporej wielkości miasto znajdujące się w województwie śląskim. Niestety niewiele wiemy o dacie jego powstania, znamy za to wiele innych ciekawych wątków historycznych związanych z tym miejscem. Poznaj najważniejsze z nich!
Historia Rybnika – początki miasta
Tak, jak napisaliśmy wyżej, nie jest nam obecnie znana data powstania Rybnika. Wiele jednak możemy dowiedzieć się z badań archeologicznych. Wynika z nich, że pierwszymi mieszkańcami tutejszych terenów byli ludzie żyjący ok. 8 tysięcy lat przed naszą erą!
Jednak jeśli chodzi o bezpośrednich przodków rybniczan, byli to prawdopodobnie osiedleni tu w średniowieczu członkowie słowiańskiego plemienia Gołęszyców. Do naszych czasów zachowały się kroniki, które potwierdzają, że około 900 r. n. e. miasto przyjęło chrzest.
W tamtym okresie była to osada rybacka, przez którą przebiegał ważny szlak handlowy, łączący m.in. Kraków, Oświęcim, Racibórz i Wrocław. Sama nazwa miasta pochodzi od stawów rybnych, z których utrzymywali się mieszkańcy. Osada Rybniki, wraz z pobliskimi Bobrownikami, Smolną, Niedobczycami i Chwałowicami podlegała wtedy księstwu w Raciborzu. Później, pod koniec XII wieku, obszary te zostały dołączone do diecezji wrocławskiej.
Złote lata w historii Rybnika
Właśnie mniej więcej w tym okresie Rybnik stał się centrum tutejszego osadnictwa. Dzięki pojawieniu się klasztora sióstr Norbertynek, co nastąpiło w latach 1188-1211, zostały utrwalone na piśmie się pierwsze wzmianki o mieście i jego zabytkach.
Mimo spalenia miasta przez Mongołów w 1241 roku miejscowość nie zniknęła z mapy ówczesnego świata. W roku 1308 po raz pierwszy Rybnik pojawia się w zapiskach jako miasto. Na pewno istniał już wtedy rynek, kościół św. Jana Chrzciciela i młyn.
Kolejnym wielkim ciosem dla miasta i jego mieszkańców były wojny husyckie. Na szczęście za panowania Habsburgów budynki zostały odbudowane, a Rybnik ponownie został ważnym punktem handlowym.
W połowie XVIII wieku, gdy na obszarze tym królował Wilhelm Fryderyk II, miejscowość uzyskała tytuł wolnego miasta królewskiego. Jednocześnie zlikwidowano poddaństwo, zmodernizowano zabudowę, która od tej pory stała się murowana.
Ponieważ Rybnik wciąż się rozwijał, w XIX wieku wybrano go na miasto powiatowe. Głównym dochodem mieszkańców stało się górnictwo i browarnictwo. Warto w tym miejscu odnotować również fakt, że w tamtym okresie oddano tu do użytku pierwsze linie kolejowe, oświetlenie uliczne, park miejski, łaźnię miejską, szpital dla psychicznie i umysłowo chorych oraz wiele innych ważnych instytucji.
- Kawiarnie Rybnik – Gdzie pójść w Rybniku na dobrą kawę?
- Młodzieżowa Rada Miasta – historia, przykłady i zakres kompetencji
- Najwięksi pracodawcy w Rybniku. Gdzie szukać pracy?
Rybnik w czasie wojen światowych
Początki XX wieku przyniosły zmiany na całym świecie. Wojny oraz ich konsekwencje nie ominęły również Rybnika. Dla przykładu, po pierwszej wojnie światowej to właśnie tutaj w konspiracji przygotowywano się do kolejnych zrywów powstańczych. Na szczęście, miasto zostało przyłączone do Polski w 1922 roku i wciąż intensywnie się rozwijało. W pewnym momencie Rybnik okrzyknięto nawet jednym z najpiękniejszych miast w kraju!
II wojna przyniosła kolejne represje. Niemal natychmiast po jej rozpoczęciu, podjęto się aresztowań lokalnej inteligencji, powstańców śląskich i Żydów. Władze niemieckie usiłowały zgermanizować miejscowych, a tych, którzy się przeciwstawiali wcielano siłą do Wermachtu, lub wywożono do obozów koncentracyjnych.
W tamtym czasie zmieniano nazwy ulic oraz niszczono wszystko, co miało związek z żydowską społecznością. Sytuacja cywilów jeszcze się pogorszyła, gdy Rzesza zaczęła ponosić klęski na froncie. Brakowało jedzenia, mężczyzn zabierano do wojska. Na początku roku 1945 część budynków uległa zniszczeniu na skutek przetaczającej się przez Rybnik linii frontu. W wyniku zwycięstwa armii wschodniej władzę w mieście przejęły w tym momencie władze radzieckie.
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Teraźniejszość – biznes i kultura w Rybniku
Mimo tych wszystkich burz i upadków, Rybnik dalej się rozwijał. Został tu nawet utworzony centralny punkt Rybnickiego Okręgu Węglowego. Z biegiem lat miasto wchłaniało kolejne gminy i dzielnice, szybko powstawały nowe osiedla i zakłady pracy.
W tamtych trudnych czasach rozwijała się również miejscowa kultura i sport. Właśnie wtedy, czyli po roku 1970 zbudowano Teatr Ziemi Rybnickiej, Muzeum Rybnik oraz Dyskusyjny Klub Filmowy „Ekran”. Popularność zyskał żużel.
A co można powiedzieć o zmianach, które nastąpiły w czasie przemian Polski w państwo demokratyczne? Tak, jak w pozostałych częściach kraju, tak i tutaj Rybnik w jeszcze większym stopniu zaczął rozwijać się terytorialnie i gospodarczo. Dziś możemy na tym terenie podziwiać nie tylko nowoczesne osiedla, ale też dawne budowle, które odremontowano, czego przykładem może być Plac Wolności.
Dziś Rybnik skupia wiele biznesów, a jednocześnie organizuje się tu wiele wydarzeń kulturalnych. Należą do nich między innymi Rybnickie Dni Literatury, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej, Rybnicka Jesień Kabaretowa (Ryjek), Dni Muzyki Organowej i Kameralnej oraz Rybnicki Blues Festiwal. Dla takich wydarzeń zjeżdżają się co roku ludzie z całego kraju!