Dlaczego warto odwiedzić Żory? Co znajdą tu dla siebie dorośli, a czym najbardziej zachwycone będą dzieci? Sprawdźmy, co kryje w sobie to dosyć niepozorne miasto na Śląsku! Atrakcje w Żorach pod lupą.

Rys historyczny miasta

Zanim zajmiemy się tym, jakie są proponowane przez Żory atrakcje, przybliżmy sobie nieco kilka podstawowych informacji o tym mieście. To aglomeracja średniej wielkości znajdująca się w południowej części Polski, w województwie śląskim na obszarze Rybnickiego Okręgu Węglowego. Jeśli chodzi o etymologię samej nazwy Żory, to istnieje co najmniej kilka wyjaśnień z nią związanych. Jedna z najpowszechniejszych mówi o tym, że przed laty „wyżarzanie” oznaczało przygotowywanie zalesionych miejsc na powstanie osady w danym miejscu.

Pierwsze wzmianki o Żorach pojawiły się w 1258 roku, co czyni miasto jednym z najstarszych na Śląsku. Prawa miejskie otrzymało w 1272 roku. Przez wieki należało do książąt raciborskich, później Przemyślidów (dynastii czeskiej), niemieckich Hohenzollernów oraz szwedzkich Wazów. W trakcie II Wojny Światowej miasto zostało niemal w 80% zniszczone, a jego odbudowa rozpoczęła się dopiero po całkowitym zakończeniu działań wojennych.

Dziś Żory to jedno z bardziej nowoczesnych i dobrze zagospodarowanych miejsc na Górnym Śląsku. Od północy miasto otaczają malownicze lasy objęte granicami Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Miejsc do rekreacji i wypoczynku jest więc bez liku.

Co warto zobaczyć w Żorach?

#Amerykański Park Rozrywki Twinpigs

Westernowe Twinpigs to miejsce idealne na spędzenie czasu i dobrą zabawę w gronie całej rodziny. Obiekt utrzymany został w klimacie XIX-wiecznego Dzikiego Zachodu. Czeka na nas tutaj cała masa atrakcji, w tym oczywiście te związane z Indianami oraz inne niespodzianki, takie jak koło młyńskie czy piękny wodospad.

#Miejski Ośrodek Kultury

W Miejskim Ośrodku Kultury znajduje się sala widowiskowa, na której odbywają się koncerty, spektakle teatralne i wiele innych wydarzeń kulturalnych. Ponadto instytucja ta sprawuje pieczę nad pozostałymi ośrodkami zlokalizowanymi na terenie poszczególnych dzielnic, realizujących m.in. zajęcia artystyczne. Najmłodsi mogą się tutaj spodziewać cyklicznie organizowanych zabaw edukacyjnych i plastycznych, turniejów i spotkań edukacyjnych.

#Muzeum Miejskie

Miejskie Muzeum zasługuje na naszą uwagę już ze względu na samą siedzibę, która zlokalizowana jest w przepięknej i zabytkowej Willi Haeringa przy ul. Muzealnej. Możemy tu podziwiać wspaniałą ekspozycję etnograficzną i zbiory dotyczące historii miasta. Znajdziemy tu także Dział Kultur Pozaeuropejskich.

#Park Wodny Aquarion

Osobom, które szukają propozycji na bardziej aktywny wypoczynek, polecamy Park Wodny Aquarion. Obiekt jest nowoczesny i dobrze wyposażony w wiele wodnych atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Do dyspozycji mamy tu między innymi ogromny basen, zjeżdżalnię, saunę i kilka jacuzzi.

#Sezonowe lodowisko

Sezonowe lodowisko to obiekt powstały z inicjatywy żorskiego MOSIR-u, który zapewnia świetną rozrywkę w miesiącach zimowych. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu.

#Pojezierze Palowickie

Kto nie wierzy, że na Śląsku można się wyciszyć i zrelaksować na łonie natury, ten powinien odwiedzić Pojezierze Palowickie nazywane też Śląskimi Mazurami. Aby tu dojechać, w nawigację należy wpisać adres Pojezierze ul. Gichta. Turyści chwalą sobie szczególnie  liczne stawy ukryte wśród starych drzew, klimatyczne dukty spacerowe oraz trasy rowerowe.

#Staw Śmieszek

Od niedawna jedną z największych atrakcji w mieście jest staw Śmieszek. Powstało tu rodzinne kąpielisko z urokliwą plażą, molo i punktami gastronomicznymi. Odbywają się tu latem także imprezy związane z Krainą Górnej Odry.

Atrakcje w pobliżu Żor

#Dream Park w Ochabach

Około 20 kilometrów od Żor w kierunku południowym znajduje się Dream Park w Ochabach Wielkich. Miejsce powstało z przeznaczeniem dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Na terenie tym znajduje się Park Dinozaurów, park owadów king size, park miniatur, kino 6D, trampoliny, dmuchawce, strzelnica, oceanarium prehistoryczne, park linowy oraz szereg innych atrakcji. W pobliżu mamy możliwość także odwiedzenia słynnej Stadniny Koni.

#Teatr Ziemi Rybnickiej

Kto szuka bardziej wyrafinowanej rozrywki, raczej nie będzie zawiedziony tym, co do zaoferowania ma znajdujący się w pobliżu Żor Teatr Ziemi Rybnickiej. Organizuje się tu wiele ogólnopolskich konkursów i festiwali. Słynne na cały kraj są też takie imprezy jak Rybnik Blues Festival, Międzynarodowy Silesian Gospel Festival, Rybnickie Dni Literatury czy Rybnicka Noc Kabaretowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy wzgorza Previous post Trzy Wzgórza – Rodzinny Park Rozrywki w Wodzisławiu
wieza eiffla rybnik Next post Wieża Eiffla w Rybniku: skąd się tam wzięła?