Badając lokalny rynek pracy w Rybniku, łatwo zauważyć, że problemem jest deficyt wykwalifikowanych pracowników, nie zaś ciekawych ofert pracy. To bardzo komfortowa sytuacja dla osób, które szukają pierwszego zajęcia lub myślą o zmianie branży. O jakich specjalizacjach warto pomyśleć? Wyciągnij wnioski na podstawie aktualnych danych!
Praca w Rybniku – jakie oferty pojawiają się najczęściej?
Zacznijmy naszą analizę od kilku statystyk. Na podstawie badania Barometru zawodów, które zostało przeprowadzone w 2022 roku, możemy uzyskać informację na temat stanowisk, które pojawiają się najczęściej wśród ofert pracy. W Rybniku poszukiwane są więc przede wszystkim wykwalifikowane pielęgniarki i położne, a także fachowcy do robót wykończeniowych w budownictwie. Co ważne, tendencja ta raczej się nie zmieni w kolejnych latach w całym kraju. Jeśli więc chcemy szybko wejść na rynek pracy i zapewnić sobie stabilną posadę na przyszłość, warto pomyśleć o kształceniu i praktyce na powyższych kierunkach.
Wśród zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracownika znalazły się także następujące profesje:
- lekarze, fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy, psychoterapeuci i ratownicy medyczni,
- dekarze, blacharze, robotnicy budowlani, murarze i tynkarze,
- fryzjerzy i kosmetyczki,
- analitycy, testerzy, operatorzy systemów teleinformatycznych,
- instruktorzy nauki jazdy,
- kierowcy tirów i ciągników siodłowych,
- służby mundurowe.
- Kawiarnie Rybnik – Gdzie pójść w Rybniku na dobrą kawę?
- Młodzieżowa Rada Miasta – historia, przykłady i zakres kompetencji
- Najwięksi pracodawcy w Rybniku. Gdzie szukać pracy?
Według danych podanych przez GUS, w marcu 2022 roku poziom bezrobocia w Rybniku wynosił zaledwie 3.0%, podczas gdy w kraju średnia osiągnęła 5,4%. Oznacza to, że stosunkowo łatwo znaleźć tutaj pracę. Na taką sytuację wpływa na pewno fakt, że oprócz nadal nieźle prosperujących dwóch kopalń węgla kamiennego, w Rybniku działa też kilka fabryk i elektrownia ciepła. Przeglądając aktualne oferty pracy, zauważymy na pewno, że nieustannie brakuje tu górników, pracowników produkcji i kadry kierowniczej.
Trzeba przyznać, że jako jedno z głównych miast w regionie, Rybnik może pochwalić się również mocno rozwiniętym sektorem handlu (galerie i liczne sklepy wielkopowierzchniowe), transportu (zarówno kolejowego, jak i autobusowego) oraz edukacji.
W jakich zawodach najtrudniej jest znaleźć pracę?
A co znajdziemy po drugiej stronie zestawienia? Specjaliści, którzy będą mieli największy problem ze znalezieniem odpowiedniego dla siebie stanowiska, to przede wszystkim filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy.
Na rynek pracy mają również wpływ wszystkie nieprzewidziane wydarzenia, z którymi musieliśmy i wciąż musimy się ostatnio zmagać. Pandemia Covid-19, szalejąca inflacja czy wojna w Ukrainie odcisnęła swe piętno na każdej dziedzinie życia. Skutki tych wydarzeń widać np. w branży turystycznej, w której odnotowano spadek dochodów, a co za tym idzie, trudniej o posadę w biurach podróży i obsłudze turystycznej.
Zobacz też: Edukacja | Miasto | Praca | Atrakcje turystyczne
Oferty pracy w Rybniku dla osób bez doświadczenia
Przejdźmy teraz do kolejnego problemu, jakim jest znalezienie pracy w momencie, gdy nie mamy doświadczenia. Ponieważ, jak wynika z powyżej zamieszczonych informacji, sytuacja pracowników jest całkiem dobra, korzystają na tym także osoby bez kwalifikacji. W jakich branżach mogą z powodzeniem szukać pracy? Są to przede wszystkim:
- kasjer-sprzedawca,
- pracownik obsługi klienta,
- kurier,
- pracownik fabryki,
- pracownik fast foodu.
Pracodawcy oferujący zatrudnienie w tych zawodach liczą przede wszystkim na sumienność i chęci do pracy. Po krótkim szkoleniu stanowiskowym możemy od razu przejść do wykonywania swoich obowiązków.
Zobacz również: Rynek pracy w Rybniku i okolicach
Szukanie pracy zajęciem pełnoetatowym
Mimo wszystko, nie dla każdego wybór zawodu jest sprawą oczywistą. Nawet jeśli praca w Rybniku jest łatwo dostępna, proponowane nam stanowiska mogą być niezgodne z naszymi umiejętnościami i oczekiwaniami.
Gdy więc mamy ten przywilej i możemy dać sobie więcej czasu na wybranie przyszłego zawodu, dobrze wykorzystajmy tę sytuację. Szukanie pracy na wymarzonym stanowisku może stać się zajęciem, któremu codziennie będziemy musieli poświęcać stałą liczbę godzin. Chodzi nie tylko o szukanie ciekawych ofert. Warto również dostosowywać CV pod konkretne firmy i dobrze przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych. Jeśli zauważymy, że w zawodzie, który nas interesuje, konieczne jest spełnienie dodatkowych wymagań, postanówmy uzupełnić swoje umiejętności. Na przykład, możemy skorzystać ze szkoleń organizowanych w mieście: zapisać się na kurs prawa jazdy lub języka obcego.